دندانپزشکی پرتو مهر | ارتودنسی ، ایمپلنت ( کاشت دندان ) ، جراحی عمومی و تخصصی

( دندانپزشکی در افسریه ، دندانپزشکی در مسعودیه ، دندانپزشکی در خاوران)

دندانپزشکی پرتو مهر

لیفت لثه

لیفت لثه لیفت لثه چیست؟ لیفت لثه به عمل جراحی گفته میشود که برای اصلاح لبخند لثه ای صورت میگیرد. لیفت لثه یک جراحی سرپایی است که معمولا در مطب یا کلینیک دندانپزشکی انجام میشود.لبخند لثه ای به وضعیتی گفته میشود که هنگام صحبت کردن یا خندیدن بخش زیادی از لثه دیده میشود. در واقع […]

لیفت لثه

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه به عمل جراحی گفته میشود که برای اصلاح لبخند لثه ای صورت میگیرد. لیفت لثه یک جراحی سرپایی است که معمولا در مطب یا کلینیک دندانپزشکی انجام میشود.
لبخند لثه ای به وضعیتی گفته میشود که هنگام صحبت کردن یا خندیدن بخش زیادی از لثه دیده میشود. در واقع توصیف تکنیکی لیفت لثه افزایش طول تاج دندان (Crown Lengthening ) است که در آن کانتورینگ لثه و استخوان انجام میشود. به زبان ساده در این عمل بخشی از لثه از استخوان زیر آن جدا میشود و همانند کاپوت ماشین بالا زده میشود (به این بافت زبانه یا فلپ گفته میشود) تا استخوان اضافی زیر آن برداشته شود. سپس زبانه بافتی در موقعیتی بالاتر بخیه میشود تا هنگام لبخند زدن بخش بیشتری از دندان دیده شود.

gum lift procedure1

آیا در لیفت لثه فقط بافت اضافی لثه برداشته میشود؟

خیر. لیفت لثه با عمل ژنژیوکتومی که در آن بافت اضافی لثه با چاقو، لیزر یا فرکانس رادیویی برداشته میشود متفاوت است. اگر فقط لبه های لثه بریده شوند بعدا ممکن است دوباره لثه رشد کند یا ژنژیویت مزمن اتفاق بیفتد. اما گاهی اوقات در صورتی که میخواهید نتایج عمل دائمی و مطمئن باشد باید استخوان زیر آن نیز به همان نسبت برداشته شود.

عمل لیفت لثه چگونه است؟

این عمل حدود 2 تا 3 ساعت طول میکشد و همانند سایر درمانهای دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی انجام میشود. اگر چه بی حسی موضعی برای این عمل کافیست اما برای برخی بیماران که اضطراب زیادی دارند ممکن است برای راحتی بیشتر آرام بخش نیز استفاده شود.
جراحی لیفت لثه یک جراحی جزئی است و زخم حاصل از آن در ابتدا ممکن است همانند هر زخم دیگری در بدن کمی ناراحتی ایجاد کند. ممکن است برای برطرف شدن درد مسکن برایتان تجویز شود.

gum lift procedure2

بهبودی پس از جراحی لیفت لثه

برای بهبودی سریعتر پس از جراحی لیفت لثه ، اقدامات زیر توصیه میشود:

  • در روز جراحی استراحت کنید. سعی کنید در روز جراحی فعالیت خاصی انجام ندهید. اگر آرام بخش برایتان استفاده شده است از کسی بخواهید شما را به منزل برساند.
  • در روز دوم و سوم پس از عمل فعالیتهای محدودی میتوانید انجام دهید. بهتر است در این مدت تنها مطالعه، تماشای تلویزیون و کارهای کامپیوتری انجام دهید. فعالیت فیزیکی در این مدت ممکن است تورم پس از عمل را افزایش دهد.
  • روز چهارم تا نهم پس از عمل میتوانید تمام فعالیتهای روزمره خود به جز ورزش را از سر بگیرید.
  • از روز دهم پس از عمل هیچ ملاحظه خاصی لازم نیست.

عوارض لیفت لثه

جراحی لیفت لثه عوارض خاصی به دنبال ندارد. تنها کافیست طبق دستور پزشک مصرف داروها و آنتی بیوتیکها را انجام دهید. اگر بهداشت دهان را به درستی رعایت کنید فاصله بین دندانها ظرف 10 تا 14 ماه پر میشود.

اسکرول به بالا
Call Now Button