دندانپزشکی پرتو مهر | ارتودنسی ، ایمپلنت ( کاشت دندان ) ، جراحی عمومی و تخصصی

( دندانپزشکی در افسریه ، دندانپزشکی در مسعودیه ، دندانپزشکی در خاوران)

دندانپزشکی پرتو مهر

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

امروزه در اکثر کلینیک های دندانپزشکی به متقاضیان، بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان قابل ارائه می باشد. عوامل متعددی موجب تغییر رنگ دندانها به مرور زمان می گردد که همین موضوع موجب ترغیب افراد برای سفید کردن دندان ها و یا به اصطلاح بلیچینگ می گردد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • دلایل ژنتیکی و مادرزادی می تواند دلیل بدرنگی دندانها باشد.همچنین ضخامت و صافی سطح مینای دندان به ژنهای فرد وابستگی مستقیم دارد. مینای دندان به دلیل ساختار لوله ای شکل و ناصاف، جاذب مواد و رنگ دانه های غذا و مواد مصرفی است.
  • مصرف دخانیاتاستعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان یکی از مهمترین دلایل تغییر رنگ دندان و زرد شدن مینای دندان است.
  • نوشیدنی های غلیظ نظیر چای و قهوه در طول زمان می توانند موجب تغییر رنگ دندانها شوند. همچنین نوشابه ها و آبمیوه ها نیز در همین دسته قرار دارند.
  • گذشت زمان و سن افراد نیز یکی از دلایل زردی و بدرنگ شدن دندانها و در نتیجه نیاز افراد به بلیچینگ یا سفید کردن دندان است.
با توجه به اهمیت سلامت دندانها در زیبایی لبخند، سفید کردن دندان یا بلیچینگ یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین خدمت دندانپزشکی می باشد.بلیچینگ

روشهای بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان تاثیر فراوانی در زیبایی لبخند خواهد داشت. برخی از افراد از روشهایی که صحت آنها تائید نشده برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده می کنند که برخی از این روشهای سنی سفید کردن دندان عبارتند از:
  1. استفاده از خمیردندان های با خاصیت سفید کردن دندانها
  2. سفید کردن دندانها با استفاده از لاک سفید کننده دندان
  3. مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن
  4. مالیدن مواد خوراکی نظیر توت فرنگی، موز یا سرکه سیب و … برای سفید کردن دندان ها
  5. استفاده از زغال چوب!
اما اصلیترین و رایج ترین شیوه علمی سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ که زیر نظر دندانپزشک و یا در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود، به دو روش زیر محدود می شود:

بلیچینگ یا سفید کردن دندان در دندانپزشکی

در روش سفید کردن دندان یا بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی، ابتدا دندانپزشک لثه های متقاضی را با ژلی مخصوص پوشانده و با اینکار لثه های فرد را در مقابل آسیب دیدگی محافظت می مند. سپس با دستگاه دهان باز کن، لب فرد را کنار زده و لبها و صورت فرد را نیز با مواد محافظ می پوشاند. در مرحله بعد ژل ویژه بلیچینگ را که بمنظور سفید کردن دندانها بکار می رود را که بصورت غلیظ تهیه شده را بر روی سطح بیرونی دندانها قرار می دهد. این ژل که پراکسید هیدروژن 37 درجه می باشد بوسیله تاباندن اشعه آبی رنگ فعال شده و عملیات سفید کردن دندان ها آغاز می شود.

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ در منزل

در شیوه سفید کردن دندان ها در منزل، ابتدا دندانپزشک پس از معاینه دندانها و قالبگیری، اقدام به ساخت قالب یا دندانگیر میکند. دقت و انطباق این قالب با دندانهای فرد در سفید کردن دندان بیمار نقش بسزایی دارد و موجب تماس بهتر ژل سفید کننده با سطح دندان ها خواهد شد. سپس شخص می تواند در منزل این قالب ها یا دندانگیرها را از ژل سفید کننده دندان که توسط کلینیک دندانپزشکی تجویز شده، پر نموده و بمدت یک یا چند هفته و در طول 1 الی 2 ساعت این قالبها را بر روی دندانهای خود قرار دهد.
اسکرول به بالا
Call Now Button