دندانپزشکی پرتو مهر | ارتودنسی ، ایمپلنت ( کاشت دندان ) ، جراحی عمومی و تخصصی

( دندانپزشکی در افسریه ، دندانپزشکی در مسعودیه ، دندانپزشکی در خاوران)

دندانپزشکی پرتو مهر

img8

توصیه ها و مراقبتها پس از پر کردن دندان

پس از پر کردن دندان تاثیر بی حسی تقریباً ظرف یک تا سه ساعت برطرف می‌شود. تا زمان برطرف ‌شدن تاثیر بی حسی باید دقت داشته باشید هرگز چیزی را با سمت بی حس دهان نجوید تا از آسیب دیدن یا گاز گرفتن لب، زبان، گونه و غیره جلوگیری شود. در مورد کودکان باید بر آنها نظارت داشته باشید تا زمانی که تاثیر بی حسی برطرف شود. به علت احساس عجیب حاصل از بی ‌حسی بافت‌ها، بسیاری از کودکان ممکن است سطح داخلی گونه، لبها و زبان را بجوند که این کار می‌تواند آسیب جدی به آنها وارد کند.

پر کردن دندان
توصیه ها و مراقبتها پس از پر کردن دندان 5

عوارض کوتاه مدت پس از پر کردن دندان

 • پس از پر کردن دندان، ممکن است دندان به سرما یا گرما و یا فشار حساس شود. این وضعیت کاملاً طبیعی است و ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود. در معدودی از موارد این احساس ممکن است بیشتر از چند هفته طول بکشد. تا زمانی که دندان‌ها و لثه رو به بهبودی هستند همه چیز خوب پیش می‌رود و جای نگرانی نیست.
 • پس از این که تاثیر ماده بی‌ حسی برطرف شد اگر هنگام بستن دهان و گاز گرفتن یا جویدن، پیش از همه در دندان پر شده احساس درد دارید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. ممکن است سطح بایت دندان نیاز به تنظیم داشته باشد.
 • در حین درمان پر کردن دندان، بافت لثه ممکن است تحریک شود و تا چند روز درد بگیرد. همچنین محل تزریق بی حسی ممکن است درد گرفته و یا کبود شود.
 • در مورد پر کننده آمالگام تا 24 ساعت اول پس از پر کردن دندان نباید غذاهای سفت بجوید و یا مستقیماً با دندان پر شده غذا بخورید.در صورت امکان تنها با بخش دیگر دهان ( اگر دندان پر شده سمت راست قرار دارند با سمت چپ دهان و بالعکس) غذا بجوید. پر شدگی سفید دندان ( رزین کامپوزیت دندان) بلافاصله پس از اتمام درمان و برطرف ‌شدن تاثیر بی حسی قابل استفاده است.
پر کردن دندان

نکات و دستورات پس از پر کردن دندان

برای کاهش درد و ناراحتی پس از پر کردن دندان، اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. آهسته و آرام غذا بجوید.  جویدن فشار زیادی بر دندان‌ها وارد می‌کند که می‌تواند درد زیادی بر دندانی که تازه پر شده است، تحمیل نماید. هنگامی که می‌خواهید غذا بخورید، زمان کافی برای این کار بگذارید و سعی نکنید قطعات بزرگ غذا را به ‌یکباره و با شدت بجوید. به این ترتیب می‌توانید از تماس شدید و زیاد بین دندان‌ها جلوگیری نمایید. در صورت امکان با سمت مقابل دندان پر شده غذا بخورید.
 2. هنگام جویدن غذا، دهان خود را ببندید. در برخی افراد دندان پس از پر کردن ، به هوای سرد حساس می‌شود. به همین خاطر باید پس از پر کردن دندان تا مدتی هنگام غذا خوردن، دهان خود را ببندید تا از رسیدن جریان هوای سرد به دندان و ایجاد دندان درد جلوگیری شود.
 3. از مصرف غذاهای چسبنده و جویدنی مانند آدامس خودداری کنید. در برخی از مواد پر کننده دندان به خصوص آمالگام (نقره‌ای رنگ)، مدتی طول می‌کشد تا بتوانید غذاهای چسبنده و جویدنی مانند آدامس مصرف کنید. در موارد نادر ممکن است جویدن این غذاها بلافاصله پس از پر کردن دندان، باعث جدا شدن مواد پر کننده دندان شود.
 4. از مصرف نوشیدنی‌های سرد یا داغ خودداری کنید. دندانی که تازه پر شده است، حساس شده بنابراین تا چند روز از مصرف نوشیدنی‌های خیلی سرد یا داغ خودداری کنید و غذای با دمای متعادل مصرف نمایید.
 5. از مصرف شیرینی جات و خوراکی‌های شیرین خودداری کنید. از آنجایی ‌که شیرینی می‌تواند حساسیت دندان تازه پر شده را برانگیزد، تا چند روز از مصرف این مواد پرهیز کنید. همچنین مصرف مواد قندی می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها در پیرامون حاشیه پرشدگی دندان و یا در زیر آن شود.
 6. خوراکی‌های سفت مانند آجیل، شکلات سفت و یخ نخورید. جویدن این مواد غذایی علاوه بر این که فشار زیادی بر دندان تازه پر شده که هنوز در حال بهبودی است وارد می‌کند، ممکن است باعث جدا شدن مواد پر کننده دندان که هنوز به درستی خود را نگرفته‌ اند، شوند. به خصوص در مورد مواد پر کننده آمالگام نقره ‌ای رنگ این موضوع اهمیت بیشتری دارد چرا که مدت بیشتری طول می‌کشد تا کاملاً به دندان بچسبد.

برای مطالعه بیشتر به مقاله درمان پوسیدگی دندان مراجعه کنید

1 دیدگاه برای “توصیه ها و مراقبتها پس از پر کردن دندان”

 1. پینگ بک: درمان پوسیدگی دندان - دندانپزشکی پرتو مهر | انجام تخصصی بخش های اطفال ، ایمپلنت ، جراحی ، عمومی ، ارتودنسی

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Call Now Button